PROJEKT NAŠE MĚSTO

 

 

 

PAMÁTKY

Hranice jsou starobylé město s neobyčejně krásnými památkami. V rámci projektu jsme navštívili památkovou zónu a prohlédli si její nejzajímavější části. V anketě, kterou jsme uskutečnili ve třídě pod názvem"Kam bys pozval vzácného hosta", vyhrála židovská synagoga, na druhém místě se umístil farní kostel Stětí sv. Jana Křtitele a třetí příčku obsadil renesanční zámek.

 

 

POLOHA MĚSTA

Hranice patří k městům s velice zajímavým přírodním prostředím. V další části projektu děti výtvarně ztvárnily polohu našeho města, které leží v Moravské bráně, převážně na pravém břehu řeky Bečvy. Obklopují ho Oderské vrchy a Podbeskydská pahorkatina. Za velmi zdařilé práce chválíme Karolínu Pavelkovou a Dominiku Koutnou. Ostatní děti také pracovaly s velkým zaujetím a výtvarné pojetí polohy našeho města se velmi povedlo. 

 

 


Projekt Naše město - Nejhlubší zatopená propast na světě

23.10.2017 18:41

V dalších částech projektu jsme se zaměřili na poznávání hranických čtvrtí, ulic, pozorování zajímavých míst dalekohledy. Naším největším přáním bylo prohlédnout si na vlastní oči nejhlubší zatopenou propast na světě. To se nám splnilo ve středu 18. října. Dominika Koutná popisuje svoje zážitky. Dnes jsme byli u Hranické propasti. Šli jsme po naučné stezce. Na různých cedulích jsme zjistili spoustu zajímavostí o rostlinách a zvířatech. Dívali jsme se do propasti dalekohledy. Nejvíce nás zajímalo jezírko, které mělo hnědou barvu po spadaném listí. Celý výlet se mi líbil a nejvíce mě zaujala hloubka propasti. Co zažil Dominik Čierňava. Dnes mě čekal parádní den. Hranická propast mi připomínala velkou trhlinu v zemi. Dívali jsme se do ní dalekohledem. Celou trasou v lese nás provázel netopýr velký, který se jmenoval Myotík. Líbilo se mi to. Karolína Pavelková si výlet opravdu užila. Hranická propast je chráněná oblast. Žijí tu zajímavá zvířata jako například netopýr velký, netopýr ušatý a netopýr rezavý. Propast je hluboká 69 metrů, jezírko 404metrů. Propast ve výborné místo na výlet, protože si vyčistíte hlavu!

Další fotografie si můžete prohlédnout zde

 

 


Pověst o propasti

08.11.2017 15:02

Svrčovský pán s krásnou zemankou z Ústí se prohánějí lesem na koních… Pověst, která se váže ke vzniku Hranické propasti, dětem učarovala. V dětských očích se na hladině jezírka zelenaly zemančiny šaty a někomu se zdálo, že zahlédl i svatební kočár. Část pověsti děti napsaly a výtvarně zpracovaly. Celou třídu chválíme za úhledné písmo a pečlivou práci!!!

 
 

Zpět


Galerie M+M

Naše další předvánoční zastavení patřilo galerii M+M. Výstava betlémů navodila příjemnou atmosféru vánočních svátků a přiblížila dětem lidové tradice. Všichni jsme obdivovali betlémy v aranžmá tiché noci s hvězdami, ponořili se do ladovské zimy, nasáli vůni perníčků a vánočních stromků. Děti si prohlédly vystavené expozice a zakoupily drobné vánoční dárky, kterými chtěly potěšit své blízké.


Viadukty

02.02.2018 11:58

Trojice železničních viaduktů o délce 430 metrů stojící na severním okraji města byla prohlášena za kulturní památku a stala se naším dalším zastavením při poznávání zajímavostí našeho regionu. Děti získaly již ve škole mnoho informací o této památce a vše si prohlédly na vlastní oči ve středu 31. ledna. Romana Odstrčilová popisuje svoje zážitky: Dnes nás čekal dobrodružný výlet. Vypravili jsme se k viaduktům. Šli jsme po cestě a počítali oblouky. Bylo jich 32. Pak jsme šli strašidelnou uličkou. Hledali jsme hrobku dvou Italů. Abych nezapomněla, na 21. oblouku byl náhrobek, na tom kameni bylo číslo, kdy se to stalo. Číslo zní 23. 9. 1918. Při stavbě se tam zabili dva Italové. Bylo to moc zajímavé. Zážitky popisuje Dominika Koutná: Dnes jsme šli k viaduktům. Po cestě jsme četli a zapisovali názvy ulic. Jak jsme došli k našemu cíli, udělali jsme si krátký test ze znalostí o viaduktech. Pak jsme měli na zahřátí běžecký závod a šli jsme se podívat na náhrobek dvou italských zajatců. Na stavbě viaduktů pracovalo 2500 osob a stavba si vyžádala celkem 20 obětí. Celý výlet se mi moc líbil.

 


Exkurze do čistírny odpadních vod

25.03.2018 12:29

U příležitosti Světového dne vody jsme navštívili moderní čistírnu vybavenou špičkovou technologií. Pan Hazmuka nás provedl celou čistírnou odpadních vod a seznámil nás s jejím provozem. Děti si prohlédly technologické zařízení pro vlastní čištění a dozvěděly se, jak probíhá mechanické a biologické čištění odpadní vody. Celá exkurze byla pro všechny nevšedním zážitkem s pozitivním závěrem, že po úpravě odtéká do Bečvy čistější voda, než je v samotné řece. Děkujeme panu vedoucímu ČOV za odborný a zároveň srozumitelný výklad.

 

Zpět


Exkurze na hrad Helfštýn

23.04.2018 19:54

Zřícenina rozlehlého hradu Helfštýna, který se vypíná nad údolím Moravské brány, patří k největším zajímavostem v okolí našeho města. Ve škole se děti seznámily s pověstmi, které se vztahují k jeho vzniku a pánům, kteří na hradě žili. Mnoho dalších nových informací se dozvěděly při komentované prohlídce této památky ve středu 18. dubna. Dominik Šamánek popisuje své zážitky: Jeli jsme na hrad Helfštýn. Měli jsme tam průvodce, který nás provedl po celém hradě. Řekl nám příběh O čertově studně, ukázal nám všech šest bran a střílny. Byli jsme ještě v mincovně, kde jsme si prohlédli mince a jejich výrobu. Když jsme byli u konce, tak jsme si šli koupit suvenýry, já jsem si koupil meč a štít. Celý výlet se mi hodně líbil. Dominika Koutná: Celým hradem nás provázel průvodce, vyprávěl nám pověsti O zelené paní a O černém psu. Na nádvoří byly vystavené kovářské výrobky a zajímavá byla prohlídka mincovny. Pak jsme se byli kouknout na střílny a ohradu, kde kdysi bylo 40 loveckých psů. Napínavé bylo vyprávění o tajné chodbě. Celý výlet se mi líbil.